
Lastno kompostiranje
Cenovno ugodno in ekološko najbolj sprejemljivo je, če organsko gnojilo za domač vrt pripravite sami, zato kompostirajte gospodinjske in vrtne odpadke. Kompostiranje na domačem vrtu nam hkrati omogoča, da se seznanimo z naravnim procesom gospodarjenja z odpadki. Pri intenzivni uporabi komposta lahko zmanjšate ali celo odpravite potrebo po nakupu drugih organskih in mineralnih gnojil.
Velja si zapomniti, da vsako organsko snov, ki jo je mogoče predelati v dober kompost, ne zavržemo. Na domačem vrtu naj ostane čim več ustvarjene organske mase, na ta način si lahko ustvarite bogat vrt.
- da izboljšamo sestavo prsti,
- da izboljšamo zadrževanje vlage,
- da izboljšamo prezračevanje tal,
- da povečamo akumulacijo toplote in
- da pridelamo zdrave rastline s plodovi polnega okusa.
Za postavitev hišnega kompostnika na vrtu izberemo lahko dostopen polsenčen ali senčen prostor, zavarovan pred vetrom. Hišni kompostnik naj bo v neposrednem stiku s tlemi in z vseh strani primerno prezračen. Postavimo ga tako, da ne povzroča motenj, kot je recimo smrad, na sosednjih zemljiščih.
Ta osnovna pravila so primerna za vse običajne oblike kompostiranja, ne glede na to ali so to odprti sistemi iz lesa, žičnati ali pa plastični zaprti hišni kompostniki.
Nasveti in namigi- Na kompost lahko odložite tanko plast sveže trave. Ta se sesede in tvori plast, ki ne prepušča zraka, kar povzroča gnitje organske mase.
- Organskih odpadkov ne tlačite.
- Kompostna masa se ne sme niti izsušiti, niti prepojiti z vodo.
- Kompostirate lahko le manjše količine pokvarjenih mesnih izdelkov.
- Če ima kompost vonj po amoniaku, vsebuje preveč dušika, če po gnilih jajcih, ima premalo zraka.
- Če je kislost v kompostu prevelika, lahko dodate apno, da bodo v alkalnih pogojih mikroorganizmi bolj učinkoviti.
- Dober in kakovosten kompost lahko pridobite samo iz dobrega "vhodnega materiala".