
Zanimivosti o podjetju
Vozni park
Področje ravnanja z odpadki obvladujemo z naslednjimi transportnimi vozili:
- 24 smetarskih vozil za stiskanje in prevoz komunalnih odpadkov iz gospodinjstev, opravljanje gospodarske javne službe; glede na tehnologijo polnjenja imamo v uporabi vozila s potisno ploščo in rotirajočim bobnom - od tega sta dve smetarski vozili na okolju prijazen CNG pogon,
- 8 samonakladalnih vozil za zbiranje in prevoz odpadkov v okviru gospodarske javne službe in gospodarstva,
- 8 navlečnih prekucnikov za prevoz komunalnih kontejnerjev do prostornine 30 m3,
- 3 priklopna vozil za prevoz komunalnih kontejnerjev do prostornine 30 m3,
- 2 vozili za prevoz kosovnega tovora s paletnim dvigalom in
V našem voznem parku za področje ravnanja z odpadki so zastopana vozila blagovnih znamk Man, Mercedes Benz, Iveco in Scania
Področje javne higiene in ostale delovne procese obvladujemo z naslednjimi vozili in strojno opremo:
- 2 vozili za prevoz fekalij,
- 1 škropilec cest,
- 4 pometači za strojno pometanje cestnih površin, območij za pešce in parkirišč - od tega je en pometač na okolju prijazen električni pogon,
- 7 strojev in 1 vozilo za izvajanje zimske službe ter
- preostala strojna oprema za izvajanje delovnega procesa (bagri, viličarji, traktorji).
V našem voznem parku za področje zagotavljanja javne higiene so zastopana vozila blagovnih znamk Bucher, JCB, Hako, Goldoni, New Holland, Liebherr.
Zgodovinski razvoj podjetja
1961 Izločitev obrata Čistoča iz Komunalnega podjetja Maribor, ki se preoblikuje v podjetje Snaga, ki svoje poslovanje začne s 77 sodelavci, sedmimi vozili, dvema pisarnama in tremi garažami.
1967 Začetek odlaganja odpadkov v opuščeni gramoznici na Pobrežju.
1976 Združitev Snage, Nigrada in Mariborskega vodovoda v SOZD, ki se kasneje poveča še za nekaj drugih članic; pridobitev dovoljenja za odlaganje odpadkov v opuščeni gramoznici ob Vzhodni ulici na Pobrežju s strani občine Maribor
1984 Zgrajeno odlagališče posebnih odpadkov v Metavi - sredstva za izgradnjo prispeva dvajset podjetij po načelu večji onesnaževalec plača več - odlagališče je v prvi vrsti namenjeno odpadkom iz industrije.
1991 Pričetek urejanja odlagališča komunalnih odpadkov na Pobrežju.
1992 Začetek pilotnega projekta ločenega zbiranja odpadkov in zbiranja nevarnih odpadkov iz gospodinjstev s premično zbiralnico.
1995 Podelitev statusa javnega podjetja s strani Mestne občine Maribor.
2000 Pridobitev certifikata kakovosti ISO 9001 za področje odvoza komunalnih odpadkov in nevarnih odpadkov, deponiranja komunalnih in nevarnih odpadkov, vzdrževanja javne higiene, zimske službe, plakatiranja in krasitve mesta.
2001 Zaključek izgradnje male plinske elektrarne na odlagališču Pobrežje.
2003 Pričetek obratovanja prvega zbirnega centra za ločeno zbrane odpadke v Lahovi ulici.
2004 Konec leta prenehanje obratovanja odlagališča na Pobrežju; začetek skladiščenja baliranih odpadkov v Dogošah; pričetek obratovanja zbirnega centra na Plinarniški ulici in na Streliški v MOM ter zbirnih centrov v občinah Lovrenc na Pohorju, Kungota in Ruše.
2005 Pričetek obratovanja zbirnega centra v Staršah.
2007 Skladišče v Dogošah se preoblikuje v klasično odlagališče.
2008 Pričetek obratovanja zbirnega centra v občini Miklavž na Dravskem polju.
2009 Prenehanje sprejemanja odpadkov na odlagališču Dogoše; pridobitev certifikata za sistem ravnanja z okoljem po mednarodnem standardu SIST ISO 14001:2004.
2010 Preoblikovanje podjetja v gospodarsko družbo, v statusno-pravni obliki družbe z omejeno odgovornostjo - Snaga, družba za ravnanje z odpadki in druge komunalne storitve, d. o. o.; podelitev 20-letne koncesije za zbiranje in prevoz komunalnih odpadkov ter obdelavo mešanih komunalnih odpadkov s strani Mestne občine Maribor; uvedba ločenega zbiranja vseh vrst odpadkov izpred vrat gospodinjstev v občini Miklavž na dravskem polju.
2011 Nadgradnja sistema ločenega zbiranja odpadkov na izvoru s širitvijo zbiranja bioloških odpadkov iz gospodinjstev in zbiranja odpadne embalaže po sistemu od vrat do vrat v primestnih občinah (rumena vreča); uvedba naročniškega sistema zbiranja kosovnih odpadkov s strani gospodinjstev; prevzem dejavnosti tržnic v Mestni občini Maribor v upravljanje.
2012 Prevzem gospodarske javne službe oskrbe zapuščenih živali v Zavetišču za živali Maribor; postavitev male plinske elektrarne na odlagališču v Dogošah.
2013 Pridobitev certifikata Družini prijazno podjetje.
2014 Prevzem urejanja zelenih in utrjenih površin v Mestni občini Maribor; podpis pogodbe z izvajalcem za izgradnjo objekta za predobdelavo mešanih komunalnih odpadkov.
2015 Pridobitev 15-letne koncesija za urejanje zelenih in utrjenih površin v Mestni občini Maribor; pridobitev certifikata OHSAS 18001; pričetek čipiranja posod za zbiranje mešanih komunalnih in bioloških odpadkov.
2016 Pričetek obratovanja zbirnega centra v občini Pesnica; prejem nagrade na najboljše letno poročilo v kategoriji srednje velikih podjetij v Sloveniji; prejem nagrade za družbeno odgovornost HORUS v kategoriji srednje velikih podjetij; oprema vozil s sistemom za identifikacijo posod in pričetek spremljanja identifikacije praznjenj.
2017 Začetek gradnje objekta za predobdelavo mešanih komunalnih odpadkov – Centra za pripravo sekundarnih surovin Maribor.
2018 Poskusno obratovanje naprave za predobdelavo mešanih komunalnih odpadkov; pridobitev certifikata Učeča se organizacija.
2019 Pridobitev uporabnega dovoljenja za napravo za predobdelavo mešanih komunalnih odpadkov; prenehanje obratovanja zbirnega centra na Streliški.
2020 Uvedba zbiranja odpadne embalaže v rumenih vrečah na območju MOM; postavitev prve kartične podzemne zbiralnice v Mariboru; pridobitev certifikata Voda iz pipe; pridobitev okoljevarstvenega dovoljenja za sortiranje mešane odpadne embalaže v Centru za pripravo sekundarnih surovin Maribor, poravnava in pričetek izvajanja sortiranja odpadkov v eni izmeni.
2021 Uvedba zbiranja papirja, kartonske embalaže in steklene embalaže od vrat do vrat na pilotnem območju MOM; postavitev prvega kotička ponovne uporabe na zbirnem centru Lahova na Teznem in na tržnici na Dominkuševi ulici; postavitev ulične zbiralnice za zbiranje odpadnega jedilnega olja na zbirnem centru Kungota in razdelitev zbirnih posodic gospodinjstvom; pridobitev certifikata Družbeno odgovoren delodajalec; pridobitev priznanja za izjemne dosežke na komunalnem področju in ob 60 letnici delovanja s strani ZKG; preoblikovanje podjetja v Javno podjetje Snaga, podjetje za ravnanje z odpadki in druge komunalne storitve, d. o. o.
2022 otvoritev prvih dveh kotičkov ponovne uporabe gospodinjskih aparatov na zbirnem centru Plinarniška in na zbirnem centru Lahova v Mariboru; pričetek izvajanja GJS ravnanja z odpadki v občini Hoče-Slivnica; postavitev uličnih zbiralnic za zbiranje odpadnega jedilnega olja na Zbirnem centru Lahova in na zbirnem centru Plinarniška v Mariboru; postavitev 12 uličnih zbiralnic za zbiranje odpadnega jedilnega olja na območju MO Maribor; širitev sistema ločenega zbiranja papirja in steklene embalaže od vrat do vrat na območju MO Maribor